Novinky

Překročme řeku 2017

08/17

Překročme řeku – festival na nábřeží Svitavy
3. ročník
Sobota 19. srpna 2017

Řeka Svitava spojuje Brno od severu k jihu, ale pro většinu obyvatel města Brna je nábřeží řeky Svitavy neznámým prostorem, který neláká k návštěvě. Možná jde o místo, kudy projíždíte při svých cykloturistických výletech či sportování. Již třetím rokem se snažíme v našem projektu seznámit Brňany i jiné s nábřežím a ukázat jim, co vše nabízí.

Chceme, aby řeka nebyla vnímána jako bariéra ale naopak jako spojnice mezi jednotlivými čtvrtěmi. Tak neváhejte řeku překročit a poznat své sousedy.

Hlavní část projektu se skládá ze dvou fází. Týden před festivalem probíhá „Piknik NaČisto", při němž uklízíme řeku i její okolí, vyrábíme a doplňujeme chybějící mobiliář. Za první dva ročníky jsme tak umístili na nábřeží 12 paletových laviček. V sobotu 19. srpna se potom uskuteční celodenní akce, jejímž úkolem je ukázat pestrost možných aktivit v prostoru nábřeží. Festival se koná ve všech sedmi městských částech, kterými v Brně protéká řeka Svitava. Součástí jsou hudební a divadelní představení, komentované prohlídky památek a zajímavých míst, akce pro děti a další.

Kromě letní části projektu se věnujeme osvětě o Svitavě po celý rok. Ve spolupráci s TIC Brno vznikla česká a anglická mapka zajímavých míst kolem řeky. Interaktivní mapa je také součástí internetových stránek projektu www.nabrezisvitavy.cz. Připravujeme výukový projekt pro základní školy, snažíme se o společnou koncepci rozvoje nábřeží.

O tom, že se zájem o nábřeží Svitavy zvyšovat daří svědčí i to, že v prvním roce navštívilo festival 1500 osob, v druhém již 4500.

Zpráva o loňském ročníku: http://nabrezisvitavy.cz/wp-content/uploads/2016/10/festival2016_vyhodnocen%C3%AD.pdf

Zpráva o prvním ročníku: http://nabrezisvitavy.cz/2015/08/19/jak-jsme-prekrocili-reku/

Hudební část

Tak jako v předchozích ročnících se Stará Pekárna podílí na celé akci dramaturgií hudební části. Na pódiu se letos představí 5 kapel. Začnou zlínští Blues Station, kteří budou již od 11 hodin hrát na pojíždějícím vlaku a od 14 hodin pak zahájí koncertní odpoledne. Po nich pak od 15 hodin vystoupí punkrockoví Fancy Foxx a od 16 hodin se představí indiefolk Jáma s hranostajem. Hlavní hvězdou koncertní části bude Laura a její tygři od 17 hodin. Hudební odpoledne zakončí brněnská folkpunková veselá kapela Brünnfield od cca 19 hodin.

Tak příjemný den přejeme.

SP

Archiv