Novinky

Koncert 3000 a 3001

05/13

A neuvěřitelné se stalo skutkem. Na maličkém pódiu Staré Pekárny o rozloze asi 20m2 se odehrálo 3000 koncertů. Bylo to dílo více než 1400 kapel, mnohé zde hrály opakovaně. Mezi nejčastějšími byli: Ty Syčáci, Dura & Blues Groove, Mashy Muxx, Kulturní úderka, Alfarytmus, slušný počet zářezů na pažbě mají i například Jan Spálený a ASPM, Stan The Man, hráli tu takové veličiny jako Ivan Král, Glen Hansard s The Frames i s Markétou Igrlovou, Pavol Hammel, Laco Deczi, Lenka Dusilová, Sugar Blue ze slavných Rolling Stones, Vladimír Mišík, Michal Prokop, Andrej Šeban, Peter Lipa, Luboš Andršt a celá plejáda velkých jmen české a i slovenské scény, určitě jsme na spoustu zapomněli při psaní tohoto článku. Hrála zde i spousta zahraničních kapel, a to od Polska až po Ameriku. Číslo 3000 za 13 a půl roku je jistě krásné číslo, je ovšem vykoupeno velkým nasazením jak party kolem klubu, tak party kolem baru, bez kterého by to nešlo. Jen jako kuriozita - v říjnu, před tuším 3 lety, proběhlo ve Staré Pekárně 31 koncertů a kdyby byl říjen přestupný, pak by to bylo jistě 32 :). Nechtěli bychom, aby to vypadalo jako vychloubání nebo děkovačka ala předávání Oscarů nebo Andělů a tak již jen tolik, že se zde natočilo současně cca 90 televizních pořadů - Blues ze Staré Pekárny, Sólo pro...., několik dílů Aportů a Na moll ... a desítky výstav a divadel a ... už dost.

Je poměrně přes veškerou snahu výpočetní techniky velmi obtížné dojít k přesnému datu a tedy i koncertu, ale nakonec to padlo na datum 16. května. V tento den se na pódiu Pekárny objeví úžasný talent - Jerguš Oravec trio ze Slovenska, který tolik nadchnul návštěvníky Blues Alive 2012 v Šumperku. A protože koncertem 3000 bude  uzavřena etapa tří tisíců koncertů, pak tu další třítisícovku zahájíme směle další lahůdkou 17. května. Úžasná bluesová lady - Magda Piskorczyk z Polska - zahájí další etapu našeho snažení, bude to koncert 3001. Bluesové naladění našeho výročí je doufáme zřejmé, od počátku byly základy Staré Pekárny stavěny z bluesových cihel.....

Koncert 3000 a 3001 ve Staré Pekárně 16. a 17. května 2013 ve 20 hodin. Těšíme se na vás a na další tisíce koncertů ...

Magda Piskorczyk

je charismatická polská zpěvačka, (ale i kytaristka, baskytaristka, bubenice a skladatelka) s neobvyklým hlasem  situovaným někde mezi Koko Taylor, Charley Pattonem, Sister Rosseta Tharpe a Tommy Johnsonem. Je schopná zpívat stejně dobře bluesovou klasiku, jako jazz a gospel, ale i současné písně z pera Jacques Brela, Paula Rodgerse  nebo Tracy Chapman (viz Norman Darwen, Blues Art-Journal). Francouzi její hlas charakterizují jako "la voix  noire et au costume blanc" (černý hlas v bílém kostýmu). Magdina hudba v jejích vlastních aranžích je neobvyklý mix tradičních kořenů a moderní hudby. Zdroje jimiž se  nechává inspirovat sahají od delty Mississippi přes evropskou hudbu až do Afriky (v roce 2009 Magda hostovala v Konoba, mezinárodní kapele interpretující tradiční západoafrickou hudbu). Magda Piskorczyk je v Polsku široce uznávanou zpěvačka, o čemž svědčí mj. fakt, že byla již šestkrát čtenáři  časopisu Twój Blues zvolena zpěvačkou roku a její CD Magda Live bylo nominováno na cenu Fryderyk (ocenění  Polské fonografické akademie). Známá je však i ve světě, o čemž svědčí zájem britských, francouzských či  německých médií, ale zejm. to, že se Magda Piskorczyk dvakrát dostala do čela International Blues Challenge v  Memphisu (semifinalistka). Koncerty Magdy Piskorczyk jsou plné spontánosti. Magda neustále udržuje kontakt s publikem. Kolektivní zpěv  publika a kapely, emotivní výkřiky, tleskání nebo louskání - to vše je součástí jejích koncertů. Magda Piskorczyk doposud vydala pět CD. V roce 2011 vydala CD s názvem Mahalia, jež je poctou k 100.  narozeninám gospelové královny Mahalii Jackson. V témže roce vydala ještě CD Afro Groove, záznam koncertu z Satyrblues Festival 2010. Tento koncert byl součástí turné s americkým virtuozem na foukací harmoniku Billem  Gibsonem. V roce 2010 vyšel další "živák" Magda Piskorczyk & Slidin' Slim: Live at Satyrblues. Třetí CD se záznamem živého vystoupení Magda Live vyšlo v roce 2008. V roce 2005 vyšlo CD s názvem Blues Travelling.
Line-up:
                    Magda Piskorczyk (vocal, bass and acoustic guitar, arrangements)

with her band:

                             Aleksandra Siemieniuk - electric, acoustic and dobro guitar

                                                     Bartosz Kazek - drums and percussion

T

Archiv