Novinky

Brněnský deník o prázdninové Pekárně

07/13

Klub rozduní divoký rock 'n' roll ze Švédska

Brněnský klub Stará Pekárna, který od září vstoupí už do své patnácté sezony, nabídne v nejbližších dnech koncerty tří zahraničních zpěváků

LENKA SUCHÁ

Brno - Hned tři významné zahraniční hosty přivítá v následujících dvou týdnech brněnský klub Stará Pekárna. Na pódiu jednoho z nejmenších hudebních klubů u nás postupně zahrají švédská rock 'n' rollová legenda Jan Svensson, irský písničkář ovlivněný keltskou muzikou J.Eoin a americký bluesový kytarista Dave Herrero. Nabitá letní nabídka koncertů tak zároveň předznamená start výroční patnácté sezony v historii klubu.

Divoký večírek v rytmu rockabilly, tedy jednoho z nejstarších stylů rokenrolové hudby ze začátku padesátých let 20. století, zažije Stará Pekárna už zítra. Se svým nejnovějším projektem nazvaným Orbitunes se tady představí švédská legenda Jan Svensson. „Přijede vůbec poprvé do České republiky. Koncerty tohoto typu hudby mívají vždy výbornou atmosféru, protože se okolo nich točí specifický okruh věrných fanoušků. Tak věříme, že to rozpálí i u nás,“ okomentoval vystoupení dramaturg brněnského klubu Tomáš Kytnar.

První srpnový den si zase přijdou na své vyznavači punku při koncertě osobité a provokativní písničkářky Nikoly Muchy. Mezi členy její doprovodné kapely se přitom objeví i muzikanti z Budoáru staré dámy, Květů nebo Ty Syčáci.

Hned o den později zavítá do sklepních prostor domu ve Štefánikově ulici irský písničkář, zpěvák a kytarista J.Eoin. Představí se tu při svém už třetím českém turné. „Tentokrát jej doprovodí hudebníci, kteří jsou známí i projekty z oblasti takzvané keltské hudby: kontrabasista Petr Tichý a kytarista Vojtěch Jindra,“ přiblížil spoluorganizátor brněnských koncertů Jiří Švéda.

V Eoinově tvorbě najdeme mnoho hudebních vlivů. „Pocházím z Irska, ale dvacet let jsem žil  v Anglii. Když poslouchám muziku vznikající v Irsku, obdivuju její lehkost. Je v ní irská mlha a déšť, zatímco v mé hudbě je i šedý londýnský popel a prach,“ naznačuje o svém rozmanitém stylu písničkář.

První srpnovou středu ožije Stará Pekárna rytmy blues v podání amerického kytaristy Davea Herrera a jeho bandu. Pět dní před brněnským vystoupením se přitom Herrero představí na prvním ročníku festivalu Blues nad Bečvou v Přerově. „Koupili jsme si s přítelem lístky a na jeho vystoupení se těšíme nejvíc. Prý je to hodně charismatický muž se zajímavě chraplavým hlasem,“ uvedla osmadvacetiletá studentka  Lucie Nejezchlebová z Brna.

Od září potom čeká Starou Pekárnu, která svůj provoz zahájila 26. září 1999, výroční patnáctá sezona. Se svojí výstavou Obrazy z krchova se zde například představí herec, malíř a muzikant Marek Brodský. „Výstava se k nám přesune z Mikulova, kde dlouhodobě spolupracujeme s festivalem Eurotrialog. Na brněnské vernisáži 12. září zahraje bratislavská blues-funková kapela Bluesweiser,“ upřesnil program akce Kytnar.

Tipy z programu

úterý 23. července

Orbitunes (vstupné 180 korun)

pátek 26. července

Gronkjor (vstupné 60 korun)

pátek 2. srpna

J.Eoin (vstupné 130 korun)

středa 7. srpna

Dave Herrero & The Hero Brothers Band (vstupné 100 korun)

Koncerty pořádá Klub Stará Pekárna ve Štefánikově ulici, začátky jsou vždy ve 20.00 hodin

Archiv